Orderrader: 0

Töm inköpslista

Du har 0 orderrader i din inköpslista.
Är du säker på att du vill tömma inköpslistan?

Din inköpslista

Någonting gick fel när priserna hämtades. Försök igen.

Din inköpslista är tom

Sprinklersortiment både i butik och på webben

2018-12-06

Nu kan du som godkänd anläggarfirma vända dig till Ahlsell för att få hjälp med produkter, lösningar och support inom sprinklersegmentet. Sedan den första december finns sortimentet på plats i Ahlsells butik i Häggvik och under 2019 rullas det ut i fler butiker över hela landet.

Utöver ett komplett sortiment med cirka 400 lagerförda artiklar, har butiken i Häggvik dedikerade medarbetare på plats redo att diskutera allt som har med sprinklerinstallationer att göra. Redan i februari 2019 blir nästa butik med sprinklersortiment. Den här gången Ahlsells butik i Årsta söder om Stockholm. Därefter följer fler butiker över hela landet.

- Det känns roligt att vi kan dra nytta av Ahlsells rikstäckande distributionsnät och stora geografiska närvaro som både omfattar fysiska butiker och en webbutik, säger Per Slagbrand, segmentschef Sprinkler på Ahlsell.

Webbutiken är alltid öppen och alltid nära

Majoriteten av sprinklerprodukterna hittar du nu i vår webbutik där du även söka på produktegenskaper som till exempel SIN-nummer. Webbutiken är alltid öppen och oavsett var du befinner dig är den alltid nära tillhands. Och den fungerar lika bra på datorn, som i telefonen och surfplattan.

Utöver kundkonto behövs även ett webbkonto för att kunna handla i webbutiken. Detta ansöker du om här – https://www.ahlsell.se/bli-kund/skapa-webbkonto

Kontakta gärna Peter Antonsson eller Benny Wallén om du undrar vilket kundnummer som gäller eller om du behöver hjälp med webbkontot.

- Det gångna året har inneburit ett intensivt arbete med att integrera Nordic Sprinklers verksamhet i Ahlsell och att få alla bitar på plats. Nu känns det roligt att äntligen kunna gå ut på bred front med ett fantastiskt bra erbjudande kring sprinkler som skapar stort värde för våra kunder, avslutar Per Slagbrand.

 

Kontaktpersoner Ahlsell, segment Sprinkler

Kundsupport      08-685 59 62
Annalena Karlsson  annalena.karlsson@ahlsell.se  08-685 59 54
Örjan Karlsson  orjan.karlsson@ahlsell.se   08-625 39 60
Kent Brask   kent.brask@ahlsell.se   08-685 59 55
Magnus Lindholm  magnus.lindholm@ahlsell.se  08-685 59 56

KAM
Peter Antonsson  peter.antonsson@ahlsell.se   08-625 39 59
Benny Wallén  benny.wallen@ahlsell.se   08-685 59 57

Marknadschef
Robert Westerberg  robert.westerberg@ahlsell.se  08-685 59 49

Produktchef
Anton Persson  anton.persson@ahlsell.se   08-685 59 53

Segmentschef
Per Slagbrand  per.slagbrand@ahlsell.se   08-685 59 47

Meddelande från Ahlsell

Javascript är avstängt i din webbläsare. För full funktionalitet rekommenderar vi att du slår på Javascript

Meddelande från Ahlsell

Cookies är inaktiverat. För att sajten ska fungera korrekt måste webbläsaren tillåta cookies.